Ana Sayfa Mahkeme dava Vasi atama tayini davası dilekçe örneği

Vasi atama tayini davası dilekçe örneği

Vasi atama tayini davası dilekçe örneği

Vasi atama tayini davası açmak için dilekçe örneği

Yaşlılık, savurganlık ve unutkanlık (Alzheimer) yani günlük yaşam fonksiyonlarının azalması durumunda sulh hukuk mahkemesinden vasi veya kayyum tayin edilmesini talep edebilirsiniz. Bu halde mahkeme şahsı heyet raporu için tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevk eder, raporun olumlu çıkması halinde yani kişinin hasta olduğuna dair rapor verilmiş ise, emniyete yazı gönderilir, kişiye vasi olabilecek kişiyi tespit etmek için araştırma yapar, kişinin usul ve füruu hısımları muvafakat ederse içlerinden biri vasi tayin edilebilir.

Vasi atama tayini davası dilekçe örneği indir vasi vesayet davası dilekçesi, vasi atama sulh hukuk mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indir vasi davası açma Vasi atama kararı Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından alınır. Vasi atama kararı alabilmek için Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe ile başvurmak ve vasi tayini için dava açmak gereklidir. Vasi Davası Açıldıktan sonra yapılan duruşmalar sonunda vasi atanan kişi kısıtlanır ve vasisi tarafından kanun tarafından tanınmış tüm haklar kullanılabilir. Sulh Hukuk Mahkemesinde Vasi atama tayini kararı aldırabilmek için dilekçe örneğini yukarıdaki  linkten indirebilirsiniz.  Vasi atama tayini davası dilekçe örneği.

TÜRK MEDENİ KANUNU
MADDE 403

Vasi ve kayyım
Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukuki işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.
Kayyım, belirli işleri görmek veya malvarlığını yönetmek için atanır.
Bu Kanunun vasi hakkındaki hükümleri, aksi belirtilmiş olmadıkça kayyım hakkında da uygulanır

TÜRK MEDENİ KANUNU
MADDE 408
İstek üzerine Yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetemediğini ispat eden her ergin kısıtlanmasını isteyebilir.

SAVURGAN OLANLARIN ELDEKİ AVUÇTAKİNİ HAR VURUP HARMAN SAVURANLARIN KISITLANMASI MADDELERİ

TÜRK MEDENÎ KANUNU

MADDE 406.- Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.

MADDE 414.- Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.

Vasi atama tayini davası dilekçe örneği

 

 

İSTANBUL ANADOLU SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE
………

VASİ TAYİNİ İSTEYEN :

 TC:No ………………..

Açık adresi……………………………………….

VEKİLİ :………………………………………….. ………………………………………………

DAVALI : Hasımsız

KONU : İstanbul Devlet Hastanesinin  Özürlü Sağlık Kurulu Raporu gereğince sakat olan Ali VELİ’ ye vasi tayini isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1) Müvekkilimin kardeşi olan Ali Veli İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesince özürlü sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilmiştir.

2) Müvekkilimin annesi Hatice GÜL ../../….. Tarihinde vefaat etmiş ,müvekkilimin kızkardeşi olan Güldane’ye annesinin ölümü dolayısı ile kendisine yetim aylığı bağlanmıştır. Kardeşinin sakat olaması nedeni ile zaruri ihtiyaclarını tek başına gidermesi mümkün olmadığından iş bu davanın açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ SEBEBLER : M.K ilgili hükümleri , sair mevzuat

İSPAT NEDENLERİ : İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ve tanık beyanları

NETİCE ve TALEP : Yukarıda kısaca izah ettiğimiz nedenlerle sağlık kurulu raporu ile özürlü olduğu tespit edilen Ali Veli adına tasarrufları yapabilmesi için erkek kardeşi müvekkilim Hakan Veli’ yi  vasi olarak tayin edilmesini saygı ile arz ve talep ederim. ../../2015

DAVACI VEKİLİ
Av…………..
İmza

EKİ : Sağlık Kurulu Raporu ve Kimlik fotokopisi

Vasi tayini örnek dilekçe vasi davası dilekçe örneği vasi tayini dilekçe örnekleri vasi tayini dilekçesi örneği vasi tayin dilekçesi örneği vesayet dilekçe örneği vasi tayini şartları vasi tayini ne kadar sürer

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...