Ana Sayfa Diğer Kurumlar Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır? Alışverişlerde vatandaşların haklarını üretici ve satıcıya karşı korumak üzere birtakım uygulamalar devam ediyor. Vatandaşlarımız aldıkları ürünlerin bozuk yahut belirtilenin dışında özellikler taşıdığı durumlarda tüketici haklarına başvurabiliyor ve bu sayede haklarını tazmin edebiliyorlar.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ İLE TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE BAŞVURU SÜRECİ

Tüketici konumundaki vatandaşların 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dan esinlenen anlaşmazlıklarının çözüm yerleri; tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin mevcut ikametgahının bulunduğu konumdaki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri dir.Bu mahkemeler ile tüketicilerin sorunlarının çözümü amaçlanmaktadır.

Tüketici hakem heyeti gibi merciler nerede bulunuyor ve nasıl ulaşabiliriz?  Tüketici Hakem Heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde yer almaktadır. İstediğiniz vakit buralara giderek de işlem yapabilirsiniz.

Başvuru yapılacak bir diğer kurum olan Tüketici Mahkemeleri ise, İstanbul,Adana, Ankara , Bursa, Samsun, Konya, Mersin Antalya ve Kayseri izmir illerinde kurulmuştur. Bunların dışındaki il ve ilçelerde olan şikayetler ve talepler Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılabiliyor.Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Sizden herhangi bir bedel talep edilmiyor.

Bu yıl İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.350 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2.250TL nin ücret olarak altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulması mecburidir..Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin vereceği karar bağlayıcı özellik taşır. Taraflar bu karara karşı iki hafta süre içinde Tüketici Mahkemesine itiraz etme hakkına sahiptirler.

Bu yıl için değer olarak 3.300 TL’yi aşan anlaşmazlıklarda da ise Tüketici Mahkemesine başvurulması talebinde bulunulması mecburidir. Son zamanlarda internet üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte tüketici haklarının önemi artıyor.Çünkü alışverişler sanal ortamlarda yapılıyor bu süeçte tüketici haklarının garanti altına alınması ayrı bir önem taşıyor. Tüketici sorunları hakem heyeti ve benzeri kurumlar yaşadığınız sorunların çözüme ulaşmanızı hızlandıracaktır. İstediğiniz sonucu alamadığınız durumlarda e devlet üzerinden şikayette bulunabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı ve başbakanlık şikayet hattı üzerinden şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.

Tüketici hakları açısından ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...