Öğrencinin, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olabilmeleri için, okuduğu yıla ve döneme göre, aldığı tüm dersleri başarı ile tamamlamış ya da not ortalaması esas alınarak, derslerden muaf olmuş olması gerekmektedir. Elbette ki bu durumun dışında kalan bazı öğrenciler, tek ders sınavlarına girerek, mezun olma şartlarını tamamlamak istemektedir.

Her üniversite, kendi akademik takvimlerinde yer alan tarihlere göre, belirlenmiş süre aralığında, tek ders sınavları açarak, mezun aşamasında olan öğrencilerin, bir tane derslerinin bulunması dahilinde, bu hakkı öğrencilerine tanımaktadır.

Tek ders için dilekçe ne zaman verilir?

Tek ders sınavına başvurabilmek için yerine getirilmesi gereken birtakım işlemler vardır. Öncelikli olarak, üniversitenin ilgili birimine tek ders dilekçesinin hazırlanıp gönderilmiş olması gerekmektedir. Üniversite ile ilgili olarak edinmemiz gereken bilgileri üniversitelerin İnternet adresleri üzerinden edinebiliyorsunuz. Tek ders sınavları için ilanlar yaz döneminde ilan ediliyor. Bu ilanları takip etmeli ve kaçırmamalıyız. Tek ders sınavı için yazılacak dilekçeler resmi kurumlara yazılan dilekçe örnekleri gibi yazılır. Dilekçeye vereceğimiz kurumun adını yazarak başlarız. (ONDOKUZMAYIS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA) Ardından tek ders sınavına başvuru yapmak istediğinizi belirtip gereğini arz ederim şeklinde dilekçe bitirilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.