Ana Sayfa Mahkeme dava Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu Dilekçe Örneği

Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu Dilekçe Örneği

İstinaf kanun yolu açık olan sulh hukuk mahkemesi kararlarına karşı sulh hukuk mahkemesi istinaf başvurusu dilekçe örneğini doldurarak başvurabilirsiniz. İstinaf başvurusu yaptığınız bölge adliye mahkemesi, sulh hukuk mahkemesi tarafından verilen kararların olay ve hukuki yönden değerlendirmesini yapmaktadır. Verilen karara itiraz etmek ve yeniden incelenmesini sağlamak için bir dilekçe ile başvuru yapmanız gereklidir.

Sulh Hukuk Mahkemesi istinaf Başvurusu

Sulh hukuk mahkemesi tarafından verilen kararları bölge adliye mahkemesine göndermek için muhakkak bir dilekçe ile veya mahkeme kalemine başvurarak sözlü bir itiraz yöneltmeniz gerekmektedir. Kanunda katibe beyanda bulunarak istinaf başvurusu yapılacağı gösterilmiş olsa da iş yoğunluğunun fazlalığından dolayı uygulamada bu yöntem kullanılamamaktadır. Bu sebeple örnek bir dilekçe formunu kendi davanıza göre uyarlayarak mahkeme kalemine vermeniz gerekmektedir. Sulh hukuk mahkemesi tarafından verilen karara istinaf başvurusu yapmazsanız mahkeme kendiliğinden istinaf incelemesi yapmayacaktır. Bu sebeple süresi içinde başvurunuzu gerçekleştirmeniz gereklidir.

Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvuru Süresi ve Masrafları

Sulh hukuk mahkemesince verilen kararlara itiraz etmek için istinaf kanun yoluna başvurma süresi 2 haftadır. Süre tefhimden veya tebliğden itibaren başlamaktadır. Gerekçeli karar yüze okunduysa süre tefhimden, gerekçeli karar usulüne uygun tebliğ edildiyse tebliğden itibaren süre başlamaktadır.

Sulh hukuk mahkemesi tarafından verilen karara itiraz etmek için 85,70 TL başvuru harcı ve karar, ilam harcı olarak maktu veya nispi harç ödemeniz gereklidir. Dava konusu para değeri ise binde 68,31 olmak üzere nispi harç para değilse yaklaşık 50 TL’lik bir maktu harç ödemeniz gereklidir. İstinaf başvurusu için ödemeniz gereken masrafları mahkeme kaleminde hesaplatarak daha sonra Vakıfbank gişelerinden ödemeniz mümkündür. Bu harçların tamamı ödenmedikçe istinaf mahkemesinde esastan incelemeye geçilmeyecek, dava usulden reddedilecektir.

Sulh Hukuk Mahkemesinin İstinaf Yoluna Açık Olan Kararları

Sulh hukuk mahkemelerinde verilen nihai karar malvarlığına ilişkin ise 1500 TL’yi geçen davalara ilişkin kararlar istinaf kanun yoluna açıktır. 1500 TL’yi geçmeyen malvarlığına ilişkin kararlar ise kesin olup istinaf kanun yoluna başvurmak mümkün değildir.

Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesinde Olması Gerekenler

Sulh hukuk mahkemesi kararına karşı istinaf yoluna başvurmak için verilen dilekçede istinaf sebebi ve gerekçesi mutlak suretle belirtilmelidir. Çünkü istinaf kanun yoluna başvurusu sonrasında bölge adliye mahkemesince yapılan incelemede, istinaf dilekçesinde belirtilen sebeplerle sınırlı olarak inceleme yapılmaktadır. Bölge adliye mahkemesi yalnızca kamu düzenini ilgilendiren konularda re’sen inceleme yapmakta, bunun dışındaki konularda dilekçeyle bağlı kalmaktadır.

Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu
Sulh Hukuk Mahkemesi İstinaf Başvurusu

Sulh hukuk mahkemesi istinaf başvurusu dilekçe örneği sitemiz üzerinde yer almaktadır. Örnek dilekçeyi kendi dava konunuza göre doldurarak mahkeme katibine sunabilir ve harç ödemelerinizi de yaptıktan sonra istinaf başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...