Ana Sayfa Mahkeme dava Anayasaya aykırılık dava dilekçe örneği

Anayasaya aykırılık dava dilekçe örneği

Anayasaya aykırılık dava dilekçe örneği

Anayasaya aykırılık iddiası ile mahkemeye başvurmak dava açmak için  dilekçe örneğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

……. MAHKEMESİNE

                                                                                                                       ANKARA    

 

 

DOSYA NO                 :…….

 

TALEPTE BULUNAN :…….

 

KARŞI TARAF            :…….

 

DAVA                          :      

 

KONU                          : Anayasaya Aykırılık

OLAYLAR              : 1-Müvekkilimiz aleyhine mahkemenizde görülmekte olan ……. E sayılı davada uygulanacak olan ……. Anayasa’ ya açıkça aykırıdır.

Şöyle ki:

a-)

b-)

c-)

2-2707 sayılı kanun gereğince Resmi Gazetenin 25.09.1982 tarihli nüshasında yayınlanan ve 07.11.1982 tarihinde halk oyuna sunularak kesinleşen 1982 Anayasasının 152. maddesinin ilk fıkrası “Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun ya da kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse ve taraflardan birinin ileri sürdüğü Anayasaya Aykırılık iddiasının ciddi olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesi’ nin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır” şeklindedir.

3-Bu maddeye göre, mahkemenizce Anayasaya Aykırılık iddiamız ciddi bulunur, Anayasa’ ya aykırılık iddiamızın incelenmesi için Anayasa Mahkemesi’ ne gönderilir ve yüce mahkemece itirazımız yerinde görülür ve kabul edilir ise, söz konusu yasa maddesi iptal edilecek ve uygulanma olanağı kalmayacaktır.

 

4-Açıklanan nedenlerle ilgili maddenin Anayasaya Aykırılığı konusunda karar verilmek üzere dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini istemekteyiz.

YASAL NEDENLER   : Anayasa’ nın 152.maddesi

 

İSTEM SONUCU       : Mahkemenizce dosyanın Anayasaya Aykırılık iddiasının incelenmesi için Anayasa Mahkemesine gönderilmesine, davanın yüksek mahkemenin incelemesinin sonuna kadar geri bırakılmasına karar verilmesini talep ederiz.

                                                    TALEP EDEN VEKİLİ       

                                                                                …….                         

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...