Ana Sayfa Vize Dilekçe Örneği Turistik vize dilekçe örneği

Turistik vize dilekçe örneği

Turistik vize dilekçe örneği

TURİSTİK İZE NASIL ALINIR?

Her ülkenin vize almak için başvurabileceğiniz, konsolosluklar, büyük elçilikler gibi temsilcilikleri vardır. Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun formu doldurduktan sonra ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekmektedir. Her ülkenin istediği dökümanlar farklılık göstermektedir. Buna göre görüşmeye gitmeden önce, sizden istenen belgelerin, almak istediğiniz vize için uygun ve tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Böylece vize için başvurduğunuz ülke için bir risk teşkil etmediğinizi ve o ülkeye yasa dışı yollarla kaçmayı planlamadığınızı kanıtlamış olursunuz. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, mülakat sırasında karşınızdaki görevliyi bu konuda ikna etmek olacaktır.
Genel olarak her ülke için istenen belgeler aşağı yukarı aynıdır.
Turistik Vize başvurularında sizden istenen belgeler;
Eğer çalışıyorsanız,

 • Hangi şirkette nekadar süredir çalıştığınızı gösteren imzalı bir yazı,
 • SSK sicil kaydınız,
 • Şirketin ticaret sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası,
 • Maaş bordronuz,
 • Banka hesabınızın dökümü,
 • Kredi kartlarınızın fotokopisi,
 • Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, araba vs. belgeleri,
 • Gideceğiniz ülkeye olan uçak bileti ve otel rezervasyonu,
 • Varsa sağlık sigortanızın fotokopisi

Öğrenciyseniz, ailenizden bu belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Ayrıca öğrenci kimliği ve ailenizin sizin seyahatinize sponsor olduğunu gösteren bir yazı gerekmektedir.
Ticari Vize almak için genel olarak beklenen belgeler, turist vizesine ilave olarak, gidiş nedeninizi belirten toplantı veya seminer vs. davetiyesi, görüşeceğiniz şirketten size gönderilmiş bir yazı gibi belgeler vizeyi almanızı daha da kolaylaştırmaktadır.
Akraba Ziyareti Vizesi almak için turistik vize için istenen belgelere ilave olarak davet mektubu gerekmektedir. Ancak mülakat esnasında görevliyi, yasa dışı göçmen olarak o ülkeye yerleşmeyeceğinize dair ikna etmeniz daha çok gerekli olabilir.
Öğrenci Vizesi alırken eğitim masraflarını sizin karşılamanız halinde turistik belge için gerekli belgeleri ve eğitim amaçlı gideceğiniz okuldan, size gönderilmiş olan ve kabul edildiğinizi gösteren bir yazı gerekmektedir.
Tüm bu vize işlemlerini bir tur şirketi aracılığıyla, aynı belgeleri temin etmek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin vize başvuruları ve vize işlemleri için şahsi başvuru gerekmektedir.

Turistik vize dilekçe örneği Konsolosluğa Yazılan Örnekler.

VİZE ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İPUÇLARI

Eğer amerikan ve şengen vizeniz varsa ozaman bazı ülkelere vize almak kolaylaşıyor. Mesela amerikan vizeniz varsa ozaman meksika vizesi almanız kolaylaşıyor. Pasaportunuzda Amerikan vizenizin olması, şengen vizesinin süresini uzatabiliyor. İsrail vizesi, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir. Pasaportunuzda İsrail vizesinin bulunması, bazı Arap ülkelere girişi zorlaştıracağı gibi, aynı şekilde pasaportunuzdaki Arap ülkeleri vizeleri de İsrail’e girişinizi zorlaştırabilir. En rahat olan ülkeler Uzak Doğu ülkeleri. Mesela Tayland gibi bazı Uzak Doğu ülkelerine giderken vize almanıza gerek yoktur.

BAŞVURUNUZUN REDDEDİLMESİNİN NEDENLERİ NELER OLABİLİR

Eğer bir işiniz yoksa ve çalışmıyorsanız, maddi gelirinizi belgeleyemiyorsanız büyük bir ihtimalle vize başvurunuz reddedilecektir. Çünkü vize almanız için sizden beklenen şey, öncelikle bu seyahati yapabilecek ve orada bulunduğunuz sürece size yetebilecek maddi gücünüzün belgelenmesi olacaktır.
Ayrıca geçmişinizde herhangi bir yasa dışı olaylara karışmış olmak, herhangi bir mahkumiyet olması halinde Konsolosluk’ta soru işareti oluşturmaktadır.
Tüm bunların dışında, Konsolosluklar hiçbirimizin bilemeyeceği nedenlerle de vize başvurunuzu redededebilirler.
Vizenizin reddedilmesi halinde ister bir sonraki ay, isterseniz 2 yıl sonra başvurabilirsiniz. Çünkü vizenizin bir defa reddedilmesi, bir daha alamayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak bu süre içerisinde durumunuzu değiştirmemişseniz, yapacağınız başvurunun hiçbir faydası olmayabilir. Eğer reddedilme sebebinizi biliyorsanız ve mesela işiniz ve geliriniz olmadığından dolayı reddedilmişseniz, daha sonraki yapacağınız başvurunuzda bu sebebin ortadan kalkmış olması ve çalışıyor olmanız, vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilir.

İngilizce vize dilekçe örneği indir;

 • Konsolosluğa yazılan dilekçe örnekleri,
 • Vize başvurusu dilekçe örneği,
 • Turistik vize dilekçe örneği ingilizce,
 • İspanya turistik vize dilekçe örneği,
 • Almanya turistik vize dilekçe örneği,
 • İtalya turistik vize dilekçe örneği,
 • Fransa turistik vize dilekçe örneği,
 • İngiltere turistik vize dilekçe örneği ingilizce

FRANSA / İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞUNA    İST. 

VİZE DEPARTMANINA

 

SAYIN YETKİLİ ;

 

       ÜLKENİZE YAPACAK OLDUĞUM ……………….. & ………………….. TARİHLER ARASINDAKİ TURİSTİK SEYAHATİM İÇİN GEREKLİ OLAN VİZENİN TARAFIMA VERİLMESİNİ RİCA EDERİZ. SEYAHAT ESNASINDA TÜM MASRAFLAR TARAFIMDAN KARŞILANACAKTIR… TARİH

   SAYGILARIMLA

ADI SOYADI İMZASI

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...