Ana Sayfa Mahkeme dava Savcılığa suç duyurusu dilekçe örneği

Savcılığa suç duyurusu dilekçe örneği

Savcılığa suç duyurusu dilekçe örneği

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için dilekçe örneği indir. Herhangi bir konuda Cumhuriyet Başsavcılığına, Adliyeye giderek suç duyurusunda bulunmak isteyenler için, dilekçe örneğini web sitemizden indirebilirsiniz.

Savcılığa Suç duyurusunda bulunmak istiyorum

Savcılığa Suç duyurusunda bulunmak için Savcılığa suç duyurusunda bulunma dilekçesini web sitemizden indirerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

Savcılığa suç duyurusu nasıl yapılır

Örneğin eylem Kadıköy ilçesi sınırlan içinde gerçekleşmişse, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmak gerekir.
Savcılığa yazılacak dilekçede dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Hangi savcılığa başvuruluyorsa, o savcılığın adı başlık olarak konulmalıdır.
 • Eylemden zarar gören şikâyetçi ya da şikâyetçilerin ad ve adresleri yazılmalıdır.
 • Eylemi gerçekleştiren sanık veya sanıkların ad ve adresleri belirtilmelidir.
 • Suç tarihi yer almalıdır.
 • Olaylar başlığı altında suça konu olan olay kısa, öz ve mümkünse sıra takip edecek şekilde anlatılmalıdır.
 • Deliller başlığı altında şikâyeti kanıtlayan tüm deliller bildirilmeli; elde hazır bulunan belge, varsa tutanak gibi yazılı deliller şikâyet dilekçesine eklenmelidir.
 • Olayın tanıkları varsa, bunların ad ve adresleri de belirtilmelidir.
 • Kamu davası açılması talebi, dilekçenin sonuç bölümünde dile getirilmelidir.

 

Suç duyurusu dilekçesi örneği

 

KADIKÖY CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

Müşteki: Oktay YILMAZ
Sanık: Murat YALÇINKAYA
Suç Tarihi: 01/04/2015

Olaylar:

 1. Oturduğum apartmanda alt kat komşum olan kişi birçok kere tartışma yaratarak benim kendisine uymamam nedeniyle olaylar büyümemiştir. Ancak olay tarihinde sanık evimin kapısına gelerek üzerime yürümüş, benim kapıyı kapatmak istemem üzerine de diğer komşuların engelleme çabalarını hiçe sayarak evimin içine girmiş ve yüzüme yumruk atmıştır.
 2. Yumrukla yaralanmam üzerine mahalle karakoluna giderek sanık hakkında şikâyetçi oldum ve gittiğim Adli Tabiplikten on günlük rapor aldım.
 3. Sanığın eylemi suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak sanığın cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.Deliller: Adli Tabiplik raporu, aşağıda ad ve adresleri belirtilen tanıklar, her türlü delil.Sonuç ve İstem: Sanık hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.

          Saygılarımla …./04/2015

Şikâyetçi: Oktay YILMAZ
(İmza)

Suç duyurusunda bulunmak isteyenler için tavsiyeler

Herkes suç duyurusunda bulunabilir. Ama zorunluluk yoktur. Zorunluluk ancak suçu işi nedeni ile öğrenen devlet memurları için vardır.

Savcılığa suç duyurusu dilekçe örneği
Savcılığa suç duyurusu dilekçe örneği

Suç duyurusunda bulunmak için, C.Savcılıklarına veya  Emniyet Birimlerine başvurulur. Bu işlem için belli bir biçim koşulu yoktur. Ama şikayetçi sıfatı ile başvuruyorsanız, şikayet dilekçesi vermeniz gerekir. C.Savcılığına hitaben Savcılığa suç duyurusu dilekçesinde ;

 • Şikayetçinin adı adresi
 • sanığın adı adresi
 • suçun ne olduğu
 • suç tarihi
 • Kısaca olayın anlatımı
 • Sanığın cezalandırılması isteği yazılır.

Savcılığa suç duyurusu dilekçesi  verildikten sonra,  Suç, savcılık tarafından takip edilmesi gereken nitelikte ise, savcı soruşturma açar. Sonucunda yeterli delil elde ederse, dava açar. Yeterli delil elde edemezse, takipsizlik kararı verir. Suç, savcılık tarafından takip edilmeyen cinsten ise, savcı suç duyurusunda bulunana (eğer şikayetçi ise) sanığa karşı şahsi dava açmak üzere bildirimde bulunur. Bu durumda suç duyurusunda bulunan sikayetçi, savcının katılımı olmaksızın, doğrudan ceza mahkemesinde dava açar.

2 YORUMLAR

 1. Esimle aramda ufak sorunlar vardi.
  Esimle tekrar barismak icin devreye bazi taninmis isimler girdi.
  Esim bana bosanma acti
  Esimin tutugu avukat cekismeli bosanma davasi dilekcesi aile mahkesine sunarak ve ayni zamanda uc sahsa para teklif ederek mahkemede yalanci ve parali sahit tutarak adaleti yaniltmaktan dolayi ve para teklif ettigi bu insanlar sucunu itiraf ettiler.
  Bu avukat hakinda adaleti yaniltmaktan dolayi cumhuriyet savciligina ve barolar birliğine sikayet etmek ıstiyorum.
  Nasil bir dilekce yazmalıyım.
  Saygılarımla.
  Yardimci olursaniz sevinirim

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınız

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Cv Nasıl Hazırlanır?

Cv Nasıl Hazırlanır? Cv nasıl hazırlanır? Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Cv özellikleri nelerdir? Cv nedir, ne işe yarar? Gelişmiş ülkelerde iş başvurularında kullanılan yöntemleri...

Ptt Personel Alımı

Ptt Personel Alımı PTT personel alımı yapacak mı? Ptt kurumlarında idari hizmetlerde çalıştırılmak üzere yapılan alımların sıklaştırıldığını görüyoruz. Devletin kamuya personel alımları ihtiyaç dahilince azalma...

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Örneği Denetimli serbestlik dilekçesi örneği nasıl yazılır? Denetimli serbestlik dilekçesi nedir ne işe yarar?  Denetimli serbestlik, Cezaevi'nde yatmakta olan vatandaşlarımız için bir...

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçeleri İdari para cezası itiraz dilekçeleri nasıl yazılır? İdari para cezası itiraz gibi bir durumla karşılaştığın zaman kesilen tutarı karşı itiraz etme...